سیاستمداران زن

نگاهی به استایل زنان سیاستمدار : قسمت دوم

همان‌طور که در قسمت قبلی اشاره کردیم،‌ استایل سیاستمداران زن یکی از موضوعات جذاب در دنیای مد و فشن محسوب می‌شود. در سال ۲۰۲۰ هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری ایلات متحده امریکا و انتخاب کامالا هریس به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور نه‌تنها نام او به  عنوان معاون اول خانم، به دلیل سیاه‌پوست و آسیای جنوبی تبار بودن موردتوجه رسانه‌ها قرار گرفت بلکه استایل او که با لباسی غیر از کت‌وشلوار در مراسم سوگند حاضر شده بود نیز به‌نوبه خود تاریخ‌ساز بود. ازاین‌رو در قسمت دوم نگاهی به استایل سیاستمداران زن قصد داریم تا استایل برخی از زنان قدرتمند جهان را باهم بررسی کنیم.

 

نگاهی به استایل زنان سیاستمدار: قسمت اول

سیاستمداران زن جهان چه می‌پوشند؟

کامالا هریس معاون رئیس‌جمهور ایالات‌متحده

سخن گفتن از دنیای مد سیاستمداران زن بدون نام بردن از کامالا هریس تقریباً امری غیرممکن است. یکی از موضوعات مهمی که در مراسم تحلیف چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا بسیار جلب‌توجه کرد، رنگ بنفش لباس خانم هریس بود که به‌عنوان رنگی نمادین به نشانه وحدت رنگ قرمز جمهوری‌خواهان با آبی دموکرات‌ها انتخاب شده بود. هریس برای شرکت در این مراسم لباسی با طراحی دو نفر از طراحان سیاه‌پوست آمریکایی به نام‌های کریستوفر جان راجرز و سرجیو هادسون را بر تن داشت که سابقه طراحی لباس‌های میشل اوباما را نیز سابق بر این در کارنامه خود دارند. انتخاب هوشمندانه لباس هریس در این مراسم به‌نوعی حمایت از طراحان آمریکایی و تأکیدی بر ارزشمندی صنعت پوشاک و مد آمریکایی محسوب می‌شد که البته از دید خبرگزاری‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی هم چندان دور نماند.

سیاستمداران زن کامالا هریس

درکل استایل یکی از خوش‌پوش‌ترین سیاستمداران زن حال حاضر جهان شامل چند آیتم اصلی به شرح زیر است. البته ناگفته نماند که تصاویر او با کت‌های بلیزر،‌ جین و اسنیکرز درزمانی که دادستان کل کالیفرنیا بود نیز در جای خود جالب‌توجه است.

درنهایت این‌که جدای از جذابیت استایل هریس‌ آنچه بیشتر در مورد او جلب‌توجه می‌کند راهی است که او برای سیاستمداران زن بعد از خود در انتخاب لباس باز کرده است. لورن روتمن، استراژیست مد مستقر در واشنگتن و بنیان‌گذار Styleauteur معتقد است که استایل هریس در مقام معاون اولی آغازی برای روایتی متفاوت از پیوند دنیای مد زنانه و سیاست برای نسل‌های بعدی است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان

یکی از ساده‌پوش ترین سیاستمداران زن لیست ما که عنوان قدرتمندترین زن جهان را نیز بر دوش می‌کشد، صدراعظم آلمان آنگلا مرکل است. او که از سال ۲۰۰۵ در رأس قدرت آلمان و بالاترین سمت سیاسی ممکن در جمهوری فدرال آلمان قرارگرفته است، در سال‌های اولیه تقریباً با همان استایل دانشگاهی خود در مقابل دوربین خبرنگاران ظاهر می‌شد. چیزی که در تمامی سال‌ها در خصوص استایل او جلب‌توجه می‌کند، عدم درگیری و علاقه او به دنیای مد و فشن است. کمد لباس‌های او مجموعه‌ای از یک مدل کت خاص سه دکمه  شبیه به هم در رنگ‌های مختلف را در خود جای داده است که اگرچه منتقدان زیادی دارد اما به عقیده بسیاری یکی از دلایل محبوبیت او در میان طبقه‌های پایین و متوسط جامعه آلمان به‌حساب می‌آید.

مرکل

مرکل ۶۷ ساله بارها به دلیل استایل دمدِ و قابل پیش‌بینی‌اش مورد سرزنش و تمسخر رسانه‌های مختلف قرار گرفته است تا جایی که در سال ۲۰۱۳ مجله هارپر بازار در مقاله‌ای با بررسی استایل او به این موضوع اشاره کرد که مرکل برای تبدیل‌شدن از فاجعه‌ای در دنیای مد تا صدراعظمی شیک‌پوش راه درازی در پیش دارد. درنهایت این‌که اگرچه این انتقادات از چشم مرکل دور نمانده است و او تلاش‌هایی برای ایجاد تغییرات در پوشش و استایل خود انجام داده است اما همچنان یکی از ناکام‌ترین زنان در دنیای سیاستمداران شیک‌پوش به‌حساب می‌آید. ناگفته نماند عقیده و باور قلبی مرکل بر این است که در دنیای سیاست باید روی کار تمرکز کرد، نه حاشیه‌ها!

ترزا می دومین نخست‌وزیر زن بریتانیا

ترزا می نخست‌وزیر سابق بریتانیا ازلحاظ پوشش و استایل درست در نقطه مقابل صدراعظم آلمان قرار گرفته است. کفش‌های جذاب و گران‌قیمت او بارها سوژه دست خبرنگاران شده بود و به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران او نمادی از فاصله اختلاف طبقاتی در انگلیس است. او یکی از چندین سیاستمداران زن خوش‌پوش در جهان است که استایل شخصی خود را دارد و کفش‌های فانتزی را بزرگ‌ترین عشق زندگی خود می‌داند؛ اما علاقه خانم می به کفش چیزی فراتر از انتخابی مد روز است و هر جفت کفش او با دقت و متناسب با پیام سیاسی که او قرار بود با مشت‌های گره‌کرده بیان کند، ‌انتخاب‌ می شد. به عقیده دیلی میلی زمانی که صحبت از کفش‌های فانتزی در دنیای سیاست می‌شود، ترزا می شما را ناامید نمی‌کند!

نخست‌وزیر زن بریتانیا

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند

جاسیندا آردرن یکی از زنانی است که بسیاری او را به دلیل شیوه کنترل کووید ۱۹ در نیوزلند می‌شناسند. نخست‌وزیر جوان نیوزلند زنی است که با سبک پوشش خود همواره به دنبال راهی برای نفوذ به قلب مردم کشورش است تا جایی که تصاویر باحجاب او در هنگام بازدید از محل وقوع حمله تروریستی علیه مسلمانان در شهر کرایست‌چرچ به نشانه همدلی و همبستگی با جوامع مائوری و مسلمان سوژه رسانه‌های خبری شد. او که مانند یک کارمند اداری معمولی لباس می‌پوشد و بر سر و گوشش خبری از گردنبندهای مرواریدی نیست عقیده دارد این کیفیت زندگی است که اهمیت دارد و ارزش‌های ملی نیوزیلند نیز بر مهربانی و سبک بوهمی تأکید دارند. او حتی در مراسم تحلیف خود به‌جای انتخاب لباس از مجموعه برندهای معروف برای حمایت از صنعت طراحی و تولید لباس در کشورش به سراغ لباسی از کیت سیلوستر یک از طراحان محلی نیوزلندی رفته بود.

جاسیندا آردرن

 

بهترین اسباب بازی های دخترانه و پسرانه

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *