cover

پیکی بلایندرز واقعی چه کسانی بودند؟

خانواده شلبی ساخته ذهن نویسنده‌ سریال است اما پیکی بلایندرز در اواخر قرن نوزده در بیرمنگام وجود داشته‌اند. استیون نایت نویسنده بریتانیایی سریال پیکی بلایندرز سناریو این سریال را از داستان‌هایی که پدرش برایش تعریف می‌کرد الهام گرفت. پدرش درباره خانواده گنگستری در بریتانیا صحبت می‌کرد که خوب لباس می‌پوشیدند، بسیار قدرمتمند بودند و همه شهر از آن‌ها حساب می‌بردند؛ استیون نایت با این توصیف‌ها خانواده شلبی را خلق کرد و سپس فهمید خانواده گنگستری با همین ویژگی‌ها و با عنوان پیکی بلایندرز پیش‌تر در بیرمنگام وجود داشته است. البته پیکی بلایندرز واقعی مانند خانواده شلبی آنقدرها هم موفق نبوده‌اند و حوزه فعالیتشان در همان شهر بیرمنگام محدود می‌شد و مانند خانواده شلبی بین‌المللی نشده بود! با این حال شباهت‌های بسیاری بین این دو وجود دارد؛ شباهت‌هایی مثل نام آن‌ها، نحوه لباس پوشیدنشان، خشن بودن و هنجارشکنی‌شان و استفاده از نیروهای جوان در گروه. این جوان‌ها برای فرار از مشکلات اقتصادی و معیشتی که در انگلستان وجود داشت و نبود شغل کافی در آنجا، به پیکی بلایندرز پناه می‌بردند.

1

پالتو مردانه یقه ایستاده فوتر مشکی والیانت

پالتو مردانه یقه ایستاده فوتر مشکی والیانت

کارل چین مورخ و مؤلف کتاب «پیکی بلایندرز واقعی» تفاوت اصلی پیکی بلایندرز واقعی و نسخه ساخته ذهن استیون نایت را زمان‌بندی آن می‌داند. او معتقد است پیکی بلایندرز در دهه ۱۸۹۰ می‌زیسته‌اند در حالی که در سریال اتفاقات در دهه ۱۹۲۰ رخ می‌دهد و تا ۱۹۳۰ ادامه دارد. تفاوت دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد فلسفه نام‌گذاری این گروه است. در سریال پیکی بلایندرز، اعضای خانواده بزرگ شلبی در کلاه‌های لبه‌دارشان تیغی دارند که به عنوان سلاحی برنده در درگیری‌ها برای کور کردن دشمن از آن استفاده می‌کنند و به همین دلیل نام پیکی بلایندرز به معنای «لبه‌های کورکننده» را برای خود برگزیده‌اند اما در حقیقت تیغ‌هایی که در کلاه پیکی بلایندرز واقعی بود جنبه زینتی داشت و علت نام‌گذاری آن‌ها هم این بود که لبه این کلاه‌ها چشمان آن‌ها را می‌پوشاند و باعث می‌شد چهره اعضای پیکی بلایندرز به راحتی شناسایی نشود. البته احتمال دیگری نیز وجود دارد که نام آن‌ها از اصطلاح «بلایندر» به معنی «تصادم جزء به جزء» که در آن زمان رایج بود گرفته شده باشد.

2

کراوات مردانه ساتن مشکی قرمز Young River

کراوات مردانه ساتن مشکی قرمز Young River

کارهایی که پیکی بلایندرز در سریال انجام می‌دهند نیز اندکی غلو شده است؛ نمونه‌ای از درگیری‌های خونین پیکی بلایندرز با پلیس بیرمنگام اینگونه بوده است: افسر جرج اسنایپ در حال گشت زدن در مرکز شهر بیرمنگام بود که با هفت جوان مست مواجه می‌شود که با هم دعوا می‌کنند، افسر اسنایپ یکی از آن جوان‌ها را با نام ویلیام کلرین به دلیل استفاده از الفاظ رکیک خطاب به مأمور پلیس بازداشت می‌کند اما یکی از دوستان ویلیام به سرعت به کمک دوستش می‌آید تا او را فراری دهد و آجری به سمت افسر اسنایپ پرتاب می‌کند که به سرش برخورد می‌کند و جمجمه او از دو ناحیه دچار شکستگی می‌شود و بعد در اثر خونریزی داخلی می‌میرد. قاتل او جوان نوزده ساله‌ای به نام جرج کلاگی ویلیامز بود که تا آخر عمر به خدمت کیفری اجباری (بردگی) محکوم شد. پلیس بیرمنگام در روزنامه «دیلی پست» نوشت: «این درس عبرتی برای تمام خرابکاران بیرمنگام است»؛ این جوانان از اعضای پیکی بلایندرز بودند.

3

​پالتو مردانه بلند طرح کتی فوتر زغالی والیانت

​پالتو مردانه بلند طرح کتی فوتر زغالی والیانت

برخلاف آنچه در سریال نشان داده شده است، پیکی بلایندرز آنچنان هم خلافکاران بزرگی نبوده‌اند و کارهای خلاف قانون آن‌ها به رهبری هری فولر در دزدی از مغازه‌ها، دوچرخه دزدی و کلاهبرداری خلاصه می‌شد. بر اساس گفته‌های کولین برازیر مورخ، فولر در سال ۱۹۰۴ دستگیر شد، در جنگ جهانی اول جنگید و به شدت مجروح گشت و پس از جنگ درحالی که برای کسب درآمد در لباس زنانه پرستاری دستفروشی می‌کرد و کارت پستال می‌فروخت دیده شد. در سریال پیکی بلایندرز توماس شلبی پس از شرکت در جنگ جهانی به عنوان فردی باهوش و رنج‌کشیده و بدون ترس ظاهر می‌شود و گروه پیکی بلایندرز را جهانی می‌کند اما در حقیقت پس از جنگ جهانی و در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی قدرت در بیرمنگام در دست گروه گنگستری به نام «پسرهای بیرمنگام» به رهبری بیلی کیمبر بود که بعدها با رهبر گروه‌های گنگستری در لندن وارد درگیری می‌شود؛ در سریال پیکی بلایندرز استیون نایت این درگیری‌ها را به توماس شلبی و گروه پیکی بلایندرز نسبت می‌دهد. استیون نایت می‌گوید: «یک بار پدرم داستانی برایم تعریف کرد که جوانی با هشت گنگستر با لباس‌های مشابه و کلاه‌های لبه‌دار درحالیکه دور یک میز نوشیدنی می‌نوشیدند و بازی می‌کردند درگیر شد؛ با خود گفتم این یک داستان اسطوره‌ای است و این اولین تصویری بود که برای نوشتن پیکی بلیندرز در ذهن داشتم»

4

​پالتو مردانه بلند طرح کتی فوتر طوسی تیره والیانت

​پالتو مردانه بلند طرح کتی فوتر طوسی تیره والیانت

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>