سوشی

روز جهانی سوشی: قسمت اول آشنایی با انواع سوشی

۲۸ خرداد (۱۸ جون) روز جهانی سوشی و فرصتی برای کشف این غذا است. سوشی معروف‌ترین غذای ژاپنی در خارج ازمرز‌های ژاپن و یکی از محبوب‌ترین غذاها در میان ژاپنی‌ها است. در ژاپن هنگام جشن‌ها و مناسبت‌ها حتماً  سوشی سرو می‌شود و در هر رستورانی می‌توان یکی از انواع مختلف آن را سفارش داد. به بهانه روز جهانی سوشی فرصتی فراهم شده است تا در مجله مدیسه با این غذای محبوب شرقی بیشتر آشنا شویم. در قسمت بعدی این مقاله شما را با طرز تهیه این غذا نیز آشنا خواهیم کرد. اگر شما هم از علاقه‌‌مندان سوشی هستید در ادامه با ما همراه باشید.

سوشی

سوشی چیست

سوشی برای ژاپنی‌ها چیزی شبیه پیتزا برای ایتالیایی‌ها است و همان‌گونه که گفته شد، سوشی یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای ژاپنی است. در قرن‌های گذشته، سوشی به ماهی خامی که در سرکه نگهداری می‌شود گفته می‌شد اما امروزه سوشی به‌عنوان غذایی حاوی برنج که با سس سویا و یا سرکه سرو می‌شود، شناخته می‌شود.

سوشی

ملاک انتخاب سوشی

چه چیزی باعث می‌شود یک سوشی را عالی بنامیم؟ یکی از تفاوت‌های بارز و تأثیرگذار در طعم سوشی‌، کیفیت ماهی استفاده‌شده در تهیه آن است. طراوت و تازگی ماهی نقش مهمی در لذیذ شدن سوشی دارد تا جایی که برخی از مشهورترین سرآشپزهای سوشی در ژاپن، برای خرید ماهی تازه هر روز روانه بازارهای محلی می‌شوند.

احتمالاً برای شما نیز پیش آمده است که در هنگام انتخاب و مشاهده منو سوشی‌ها در رستوران کمی گیج شده باشید. در ادامه شما را با چند نوع رایج سوشی و مواد تشکیل‌دهنده آن آشنا می‌کنیم تا دفعه بعدی بتوانید به‌راحتی سوشی موردعلاقه خود را سفارش دهید.

ماکیزوشی Makizushi

ماکیزوشی که به نوریماکی نیز شناخته می‌شود همان چیزی است که اغلب با شنیدن نام سوشی به یاد شما می‌آید ویکی از در دسترس‌ترین انواع سوشی محسوب می‌شود. درواقع ماکیزوشی به‌نوعی سوشی گفته می‌شود که در آن برنج، ماهی، سبزیجات و سایر مواد تشکیل‌دهنده با دقت در یک ورق جلبک دریایی به نام نوری پیچیده می‌شود و به قطعات کوچک‌تر برش داده می‌شود. نام نوریماکی از دو کلمه ژاپنی nori که اشاره به ورقه تست شده جلبک دریایی دارد و Maki به معنای غلتیدن تشکیل شده است.

سوشی ماکیزوشی

نیگیری Nigiri

این نوع سوشی رولی از برنج است که با ماهی خام تزئین و سرو می‌شود و بهترین انتخاب برای علاقه‌مندان به غذاهایی دریایی مثل صدف و شاه‌میگو به نظر می‌رسد. سوشی نیگیری همراه با ماهی خام، صدف، تخم‌مرغ و یا سبزیجات سرو می‌شود. ماهی سوشی نیگیری اغلب از نوع قزل‌آلا یا ماهی تون است و لزوماً همیشه به‌صورت خام سرو نمی‌شود.

سوشی نیگیری

گونکان ماکی Gunkan Maki

Gunkan maki نوع معمولی از سوشی است که در دهه ۱۹۴۰ و در یک رستوران اختراع شد. این نوع سوشی از پیچیدن نوار جلبک به دور یک گلوله برنج درست می‌شود. روی این جلبک‌های کوچک فنجانی اغلب با تخم‌مرغ، انواع تخم ماهی و یا آبزیانی چون توتیای دریایی، ماهی مرکب و یا قزل‌آلا تزئین می‌شود.

سوشی Gunkan Maki

ساشیمی Sashimi

ساشیمی ماهی تازه و خامی است که خیلی نازک خرد شده باشد و به‌صورت خام سرو می‌شود. طعم ساشیمی شبیه به نیگیری است و گاهی اوقات با ترشی زنجبیل، سس سویا و یا واسابی سرو می‌شود. ازآنجاکه ساشیمی به‌صورت خام خورده می‌شود، ماهی آن باید تا حد ممکن تازه باشد. برخی از رستوران‌های ژاپنی ماهی را تا لحظه سرو، زنده نگه می‌دارند. تهیه ساشیمی در خانه امکان‌پذیر است، به شرطی که ماهی آن فوق‌العاده تازه باشد و به ظرافت خرد شود.

ساشیمی

در‌نهایت این‌که بهتر است بدانید، طرز تهیه سوشی در رستوران‌های مختلف اغلب متفاوت است. درنتیجه اگر به نوع خاصی از ماهی حساسیت دارید و یا برخی از مواد اولیه سوشی را دوست ‌ندارید، حتماً پیش از سفارش دادن از پیش‌خدمت سؤال کنید.

محبوب‌ترین رول‌های سوشی به شرح زیر است:

bahar-1

روز جهانی سوشی: قسمت دوم دستور پخت سوشی

 

انواع ظروف پذیرایی و پخت و پز

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *