اصول انتخاب رنگ لباس متناسب با انواع پوست

به‌احتمال زیاد برای شما هم پیش‌آمده است که لباسی با یک رنگ موردعلاقه پوشیده و درنهایت پشیمان شده باشید. حتی ممکن است با گذشت زمان و از روی تجربه دیگر سراغ یک سری از رنگ‌ها نروید، چون می‌دانید که به شما نمی‌آید. در این مقاله می‌خواهیم به‌صورت کامل به شما بگوییم که برای انتخاب رنگ لباس چه اقداماتی انجام بدهید و کدام رنگ  بیشتر به شما می‌آید. انتخاب رنگ درست باعث می‌شود تا در هر لباسی بدرخشید و در بهترین حالت خودتان باشید. برعکس، پوشیدن یک رنگ نامناسب با رنگ پوستتان باعث می‌شود تا ظاهری زننده داشته باشید و تصور کنید که لباستان به شما نمی‌آید. درحالی‌که اگر همان لباس را در رنگ مناسب تهیه کرده بودید، نتیجه آن کاملاً رضایت‌بخش بود.

تشخیص رنگ پوست و تناژ رنگی پوست

تشخیص رنگ پوست

هم انتخاب رنگ لباس مردانه و هم انتخاب رنگ لباس زنانه باید بر اساس رنگ پوست و ته‌مایه رنگ پوست شما باشد. قبل از انتخاب رنگ لباس باید زمینه رنگی پوستیتان را بشناسید و طبق آن تصمیم بگیرید. در حالت کلی سه تناژ رنگی پوست گرم، سرد و خنثی داریم. در ادامه چند تکنیک برای پیدا کردن آن به شما آموزش می‌دهیم.

نکته: دقت کنید که روش‌های تشخیص تناژ پوستی زیر را در نور طبیعی انجام دهید، چون نور مصنوعی باعث تغییر رنگ پوست می‌شود.

  1. ابتدا صورتتان را بشویید و چند دقیقه صبر کنید تا قرمزی آن برود. کاغذ سفیدی را نزدیک صورت خود نگه دارید و با دقت تفاوت‌ها را بررسی کنید. اگر پوست شما رنگ‌های سبز، زرد یا قهوه‌ای مایل به زرد باشد، تن پوستی شما گرم است. اگر آبی یا صورتی باشد، تن پوستی شما سرد است. در نهایت اگر خاکستری به نظر می‌آید، تن پوستی خنثی دارید.
  2. به رگ‌های دستتان با دقت نگاه کنید. اگر رنگ این رگ‌ها مایل به سبز باشد، تن پوستی گرم و اگر مایل به آبی باشد، تناژ پوستی سرد دارید. اگر نمی‌توان بین آبی یا سبز بودن رگ‌ها تشخیص داد، تناژ پوست شما خنثی است.
  3. در یک دست خود زیوآلات نقره‌ای و در دست دیگر زیورآلات طلایی بیندازید. بررسی کنید که کدام بیش‌تر به دست شما می‌آید. اگر زیورآلات طلایی مناسب‌تر بود، تناژ پوست شما گرم است و برعکس.
  4. راه آخر برای تشخیص تناژ رنگی، واکنش پوست به نور آفتاب است. اگر پوست شما به‌راحتی برنزه می‌شود، تناژ رنگی آن گرم است. افرادی که پوست تیره‌ای دارند و زیر نور آفتاب نمی‌سوزند، تن پوستی سرد دارند. معمولا افرادی که به‌جای برنزه شدن، قرمز شده و می‌سوزند، در دسته تناژ پوستی خنثی قرار می‌گیرند.

نکته: برای تشخیص گرم و سرد بودن رنگ‌ها دقت کنید که رنگ‌های گرم ته‌رنگ زرد و رنگ‌های سرد ته‌رنگ آبی دارند.

انتخاب رنگ لباس بر اساس تناژ پوستی

انتخاب رنگ لباس متناسب با تناژ پوستی

بعد از تشخیص رنگ پوست، حالا می‌توانید به سراغ رنگ‌های مناسب پوستتان بروید. این‌که با کدام رنگ‌ها جوان‌تر دیده می‌شوید، کدام رنگ‌ها مناسب اندام شما است و به کدام رنگ‌ها علاقه دارید را هم در نظر بگیرید.

انتخاب رنگ لباس مناسب پوست گرم

چرخه رنگ

بهترین انتخاب رنگ لباس در پوست‌های تیره رنگ‌های طبیعی هستند. رنگ‌های گرم در چرخه رنگ هم با این نوع پوست هم‌خوانی دارند. به همین دلیل فصل پاییز فصل افرادی با پوست گرم است و رنگ‌های پاییزی، پوست‌های گرم را دلنشین می‌کنند.

رنگ‌های مناسب: طوسی – آبی روشن – سفید – صورتی – طلایی – قرمز – قهوه‌ای روشن

رنگ‌های نامناسب: رنگ‌های یخی – رنگ‌های جیغ – یاقوتی

رنگ لباس مناسب پوست سرد

اگر پوست شما تناژ رنگی سرد دارد، رنگ‌های مناسب پوستتان در طیف رنگ‌های سرد قرار دارد. سعی کنید از رنگ‌هایی که به‌صورت کامل با رنگ پوستتان تقابل دارند خودداری کنید.

رنگ‌های مناسب: زرد لیمویی – سبز تیره – آبی روشن و یخی – بنفش تیره – زمردی

رنگ‌های نامناسب: نارنجی- زرد پررنگ – گوجه‌ای – سورمه‌ای

 

خرید اینترنتی لباس زنانه جدید

 

رنگ لباس مناسب پوست خنثی

معمولاً برای پوست‌های خنثی، اکثر رنگ‌ها مناسب هستند ولی بهتر است بیشتر از رنگ‌های تیره استفاده کنید. رنگ‌های جیغ رنگ پوست شما را تشدید می‌کنند و باید از آن‌ها تا حد ممکن پرهیز کنید.

رنگ‌های مناسب: صورتی کم‌رنگ و چرک – کرم- خاکستری – مشکی – نسکافه‌ای – سبز یشمی – آبی تیره

رنگ‌های نامناسب: آبی کاربنی – صورتی جیغ – فسفری

نکته: همان‌طور که گفتیم از رنگ‌های جیغ دوری کنید ولی رنگ قرمز روشن قطعاً به شما می‌آید.

انتخاب رنگ لباس بر اساس رنگ پوست

انتخاب رنگ لباس

برای انتخاب رنگ لباس علاوه بر ته‌مایه رنگ پوست، درجه روشنی و تیرگی پوستتان را هم در نظر بگیرید تا انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

پوست روشن

در پوست‌های روشن باید از رنگ‌های متضاد استفاده کنید و از رنگ‌های ملایم، پاستلی و سفید پرهیز کنید تا رنگ پوست بی‌روح و رنگ‌پریده به چشم نیاید. بیش‌‎تر از رنگ‌های قوه‌ای بژ، آبی سیر، سبز تیره و قرمز تیره استفاده کنید و از رنگ‌های روشن استفاده نکنید.

پوست تیره

رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با پوست تیره در تضاد هستند. این رنگ‌ها یکنواختی را از بین می‌برند و باعث جذابیت بیش‌تر چهره می‌شوند. البته توجه کنید که رنگ ها تضاد خیلی زیادی با هم نداشته باشد و خیلی روشن‌تر از پوست شما دیده نشوند، چون در این حالت پوست شما تیره‌تر از حالت معمول به چشم می‌آید. می‌توانید رنگ‌هایی مثل سفید، طوسی روشن، آبی ملایم و خاکستری را انتخاب کنید. از رنگ‌هایی مثل سرمه‌ای، قهوه‌ای تیره، فیروزه‌ای و مشکی هم کم‌تر استفاده کنید.

پوست گندمی

در این رنگ پوست، رنگ چشم از روشن تا تیره متغیر است و اکثر رنگ‌ها، به‌خصوص رنگ‌های خاکی به پوست‌های گندمی می‌آیند. از انتخاب رنگ‌های هم‌رنگ پوستتان پرهیز کنید و رنگ‌هایی مانند زرشکی، سورمه‌ای، لاجوردی و صورتی استفاده کنید.

با انتخاب رنگ لباس مناسب تاثیر مثبتی روی ذهن اطرافیان بگذارید!

رنگ‌ها طول‌موج‌هایی هستند که در اثر بازتاب از اجسام، ذهنمان آنها را پردازش می‌کند. به همین دلیل اثر مستقیمی روی ذهن ما دارند و باعث برانگیخته شدن احساسات در ما می‌شوند. درنتیجه می‌توانیم با خلاقیت خودمان و بازی با رنگ‌های درست، اثر مناسبی روی ذهن اطرافیان بگذاریم. علاوه بر انتخاب لباس بر اساس رنگ پوست باید بدانید رنگ استایل چه احساسات و ویژگی‌هایی را بیان می‌کند. دقت کنید که اصولی که به شما گفتیم، قواعدی سفت‌وسخت و حتمی نیست. اگر به رنگی علاقه دارید که به رنگ پوست شما نمی‌آید، می‌توانید از آن رنگ در اکسسوری‌‎هایی مانند کمربند، کیف و … استفاده کنید؛ اما برای خرید لباس پیشنهاد می‌کنیم که اصول انتخاب رنگ لباس را در نظر داشته باشید.

 

راهنمای انتخاب مدل لباس زنانه مناسب بهار ۱۴۰۱

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Telegram

شاید این مطالب را نیز بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.